Hvad er systemspil – og har det noget med volleyball at gøre?

Systemspil er noget, man bruger i lotteri for at (forsøge at) forbedre sine chancer. Men virker det? Hvordan gør man? Og har det noget som helst med volleyball at gøre? Bliv klogere her.

Som du ved, har lotteri mest med held at gøre. Det er et tilfældighedernes spil, hvor man bare kan håbe på, at man har valgt de rigtige tal. Der er mildest talt ikke meget system i spillet. Ikke desto mindre er der mange, der vælger efter at spille efter bestemte systemer i håbet om at ramme vindertallene.

Sådan spiller du systemspil

Når du ikke spiller volleyball, kan du eventuelt underholde dig med et spil Lotto – eventuelt i form af et systemspil. Systemspil har nemlig absolut intet med volleyball at gøre, men derfor kan det alligevel være sjovt at prøve kræfter med. Man kan jo ikke spille volleyball døgnet rundt, vel?

Der findes flere forskellige former for systemspil. Eksempelvis er ét system at købe tilfældigt genererede rækker af tal. Her kan man så vælge, om man vil fortsætte med de fuldstændigt tilfældige rækker, eller man vil spæde op med et lykketal eller to.

Virker det?

Det er ret umuligt at sige, om systemspil virker. Man skal nok ikke hænge sin hat på det. Men det kan tilføre ekstra underholdning og mening til spillet at spille efter systemer – fx lykketal, der betyder noget for én.

Det tilfører et aspekt af strategi til spillet og gør det nemmere at udvælge sine tal. Det kan være meget rart, så man ikke bliver helt rundtosset af at skulle beslutte sig. Man kan nemlig godt føle, at hele verden står og falder med, hvilke tal man nu vælger.

Forskellen på volleyball og systemspil

Hvis du spiller volleyball, ved du, at det langt fra kan sammenlignes med lotteri og systemspil. Volleyball handler nemlig først og fremmest om evner og øvelse, og det kræver masser træning og dedikation. Man kan sagtens tænke strategi ind i spillet, og det kan gøre en markant og synlig forskel for resultatet.

Det er altså slet ikke heldbaseret på samme måde som lotteri og systemspil. På den måde er det også to vidt forskellige former for underholdning. De har dog det tilfælles, at det er sjovest, hvis man vinder. Og for begge spil er det naturligvis spændende at se, hvordan spillet udspiller sig, og ikke mindst hvad resultatet bliver.

You may also like...